omikron informácie

Omikron – odporúčania

Variant omikron: je lepší nosový alebo slinný test?

Omikron sa nevídane rýchlo stal dominantným variantom koronavírusu na svete. Jeho vyše 50 mutácií je zodpovedných za to, že je dva až trikrát infekčnejší ako delta variant. Vyššia infekčnosť tohto variantu je spôsobená najmä tým, že omikron napáda a množí sa v prieduškách až 70-krát rýchlejšie ako delta variant.

Na druhú stranu, v pľúcach sa omikron množí 10-krát menej ako pôvodný variant, čo prispieva k tomu, že omikron má menšiu schopnosť spôsobiť vážny priebeh ochorenia COVID-19.

Vedci odhadujú, že tento rozdiel v množení má za následok aj odlišný výskyt vírusovej nálože v nose a v slinách, čo otvára otázku: Je odber vzorky z nosohltanu stále najlepšia možnosť?

Znamená omikron koniec pandémie?

Prvé informácie naznačili, že omikron je miernejší variant. Mohli sme preto nadobudnúť pocit, že pandémia je na konci a situácia v nemocniciach sa bude len zlepšovať.

To však s jeho príchodom pravdepodobne nenastane. Variant omikron má síce mierne nižšiu schopnosťou spôsobiť vážny priebeh ochorenia COVID-19, no keďže je dvoj až trojnásobne infekčnejší, zasiahne viac ľudí. To zvyšuje aj pravdepodobnosť, že oproti iným variantom bude mať viac ľudí vážnejší priebeh ochorenia.

Preto je stále dôležité dodržiavať pandemické opatrenia a zásadu ROR (rúško/odstup/ruky). Navyše platí, že najlepšia prevencia je očkovanie a ak ste boli v kontakte s niekým pozitívnym, alebo na sebe pozorujete príznaky, neváhajte a objednajte sa na test.

V ďalších riadkoch sa pozrieme na to, aký typ testu je podľa najnovších vedeckých poznatkov najvhodnejší.

Slinný alebo nosový test?

Na začiatku pandémie vznikol dopyt po efektívnom testovaní na COVID-19 z dôvodu identifikácie a izolácie pozitívnych osôb. Vtedy odborníci určili, že najlepší spôsob odberu vzorky je z nosohltana aj z hrdla. Neskôr sme sa pri testovaní začali stretávať aj s kratšími paličkami, ktoré slúžili na odber vzorky z nosa.

Avšak s príchodom každého nového variantu je potrebné znovu posúdiť najvhodnejší spôsob odberu vzorky. Pokým pri predošlých variantoch sa všeobecne preferoval výter z nosohltanu či nosa, najnovšie štúdie aj správy odborníkov z praxe naznačujú, že pri omikrone by to mohlo byť inak.

Štúdia z Južnej Afriky

Čerstvý rukopis štúdie z Južnej Afriky naznačuje, že slinné PCR testy môžu byť spoľahlivejšie ako nosové PCR testy, pretože omikron má vyššiu vírusovú nálož v slinách ako v nose oproti delta variantu.

Vedci skúmali pozitivitu nazálnych vzoriek oproti slinným vzorkám. Pri delta variante obstála horšie vzorka slín, ktorá mala len 71 % pozitivitu oproti nosovému výteru. Naopak, pri variante omikron bola spoľahlivejšia vzorka slín. Nazálny výter mal iba 86 % pozitivitu oproti vzorke slín.

„Výtery z nosa sú štandardom pre skríning a diagnostiku COVID-19 už od objavenia vírusu, ale to už nemusí platiť v prostredí, kde je dominantný omikron,“ zhrnuli autori štúdie.

Štúdia z USA

Ďalší rukopis štúdie z USA naznačuje, že nosové antigénové testy nevedia detegovať pacienta infikovaného variantom omikron v čase jeho najväčšej infekčnosti. Štúdia zistila, že vírusová nálož v slinách u niektorých pacientov vrcholila počas prvého až druhého dňa – teda predtým, ako vôbec nazálne antigénové testy ukázali pozitívny výsledok.

„Nosové antigénové (AG) aj PCR testy sú schopné zaznamenať infekčného pacienta o 1 až 3 dni neskôr, ako to dokážu slinné AG či PCR testy. Tiež sa zistilo, že nosový PCR test odhalí pozitívneho zvyčajne o deň skôr než nosový AG test,“ interpretuje štúdiu epidemiológ Michael Mina, MD, PhD.

Tieto štúdie podporujú predošlé správy, v ktorých odborníci aj ľudia opisovali, že im vyšiel pozitívny slinný test v rovnaký deň alebo skôr, ako vyšiel negatívny nosový test.

Odborná verejnosť sa však jednohlasne nezhoduje na zavedení slinných testov ako testovací štandard. Zatiaľ čo jedna skupina požaduje okamžitú zmenu štandardu testovania na COVID-19, druhí odporúčajú počkať na robustnejšie dáta a ak sa doterajšie zistenia potvrdia, potom konať.

Čo znamenajú tieto zistenia?

V prostredí s dominantným variantom omikron sa nedá spoliehať na negatívny výsledok nosového, najmä antigénového testu. Najnovšie vedecké poznatky poukazujú na fakt, že nosový test (či už AG alebo PCR) nemusí zachytiť infekciu COVID-19 na začiatku ochorenia, keď ste už vysoko infekčný.

Preto ak sa chcete nechať otestovať, najvhodnejšou voľbou pri variante omikron bude slinný PCR test. Tento typ testov u nás momentálne ponúkajú len súkromné laboratóriá.

Slinný RT-PCR test

CENA

36,90 €

Pre objednanie služby vyberte miesto testovania

Zdroje:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/variants/understanding-variants.html

http://www.med.hku.hk/en/news/press/20211215-omikron-sars-cov-2-infection

https://www.medpagetoday.com/infectiousdisease/covid19/96385

https://www.medpagetoday.com/special-reports/exclusives/96545

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2022.01.04.22268770v1.full.pdf

https://www.medrxiv.org/content/medrxiv/early/2021/12/24/2021.12.22.21268246.full.pdf

Súvisiace články

Novuma

Novuma prinesie ešte viac možností testovania

Spoločnosť Rýchlotest-Covid sa stáva súčasťou značky Novuma, ktorá vám prinesie ešte viac možností testovania. Prečítajte si viac o tom, prečo vidíme zmysel v preventívnom testovaní a aké novinky sme si pre vás pripravili.

Čítať viac